Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

2023 ZŁOTE SZKOŁY NBP

Debata
Dnia 20.03.2023 w ramach projektu Złote Szkoły NBP odbyła się debata na temat Banku Centralnego.
Podsumowane zostały najważniejsze problemy dotyczące bankowości, inflacji, kredytów, sytuacji gospodarczej Polski.
 
Lekcje z ekonomią
Z okazji tegorocznej edycji konkursu „Złotych Szkół NBP ” uczestnicy zorganizowali wykłady na temat Banku Centralnego z różnych dziedzin takich jak: – Historia – ambasadorzy przedstawili historię NBP od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości do czasów teraźniejszych, – Geografia – uczestnicy zaprezentowali lokalizacje i funkcje banku,– Informatyka – uczniowie pokazali i objaśnili działanie NBP w sieci                                                                                                                               -Matematyka -Pieniądz i matematyka     
Dnia 20.03.2022 odbyła się lekcja geografii w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”. Lekcje przeprowadziła grupa odpowiednio przygotowanych i wykwalifikowanych ambasadorów projektu. Podczas lekcji została przedstawiona prezentacja „Banki Centralne w różnych krajach europejskich” która zawierała krótkie lecz szczegółowe informacje na temat centralnych banków. Z prezentacji klasa dowiedziała się czym jest „Europejski System banków Centralnych” oraz poznała podstawowe informacje na temat Europejskiego Banku Centralnego. Ambasadorzy przedstawili działanie Eurosystemu, wyjaśnili różnice między bankami centralnymi krajów które już przyjęły walutę euro, a krajami takimi jak Polska która jeszcze nie przyjęła waluty euro. Jako ciekawostkę przedstawili, że w krajach gdzie walutą jest euro, monety różnią się od siebie stroną „narodową”.Ciekawostka była rozszerzeniem tematu drukowania pieniędzy i wybijania monet w krajach eurosystemu gdzie tą czynnością zajmuje się Europejski Bank Centralny, a w krajach z własną walutą zajmują się tym Narodowe Centralne Banki.Klasa aktynie uczestniczyła w lekcji zadając pytania dotyczące prezentacji, chętni byli skłonni do zgłaszania się jako ochotnicy do wskazywania miast na mapie, w których znajdowały się Centralne Banki Narodowe. Podczas prezentacji zostały ukazane banki między innymi takich krajów jak Włochy z bankiem o nazwie Banca d’Italia, Niemcy z bankiem o nazwieDeutsche Bundesbank, również Polska z Bankiem o nazwie Narodowy Bank Polski.Klasa miała okazję zobaczyć i porównać symbole europejskich Banków Narodowych. Całą lekcje nadzorowała nasz pani doktor Małgorzata Żochowska.
Lekcja historii w klasach 8 i 1b8 oraz 9 lutego 2023 roku w liceum, drużyna ambasadorów z projektu Złote Szkoły NBP przeprowadziła warsztaty na temat historii Centralnego Banku Polskiego.Grupa przedstawiła prezentację, w której zawarte były najważniejsze informacje oraz ciekawostki o Narodowym Banku Polskim, między innymi kiedy powstało NBP, jakie znaczenie dla pieniądza miało ustanowienie konstytucji oraz odzyskanie Niepodległości w Polsce. W prezentacji zostało zawarte również wiele zdjęć banknotów i monet kolekcjonerskich wydawanych z okazji rocznic oraz ważnych dla Polski wydarzeń, miejsc takich jak pierwszy Bank Polski i Centrum Pieniądza NBP oraz postaci związanych z historią bankowości w Polsce.Ambasadorzy opowiedzieli także o denominacji pieniądza, a jako przykład pokazali stare książki, które kiedyś sprzedawano. Ceny jakie znajdowały się na okładkach były nieco szokujące dla naszych odbiorców, gdyż nie są one dla nich codziennością.Uczniowie z uwagą wysłuchali wykładów prowadzonych przez ambasadorów i notowali istotne informacje dotyczące temtu. Podczas prezentacji zadawali również pytania, dzięki którym mogli dowiedzieć się więcej o Banku Centralnym. Wykładowcy z chęcią na nie odpowiadali i tłumaczyli tak, aby historia tej instytucji była ciekawa również dla młodszych.Na koniec lekcji został przeprowadzony quiz dotyczący przedstawionej wcześniej prezentacji. Ambasadorzy zadawali między innymi pytania o daty ważnych dla NBP wydarzeń, przeprowadzone reformy a także o banknoty kolekcjonerskie (które dla 8 klas były jedną z ciekawszych części wykładu). Uczniowie wykazali się dużym skupieniem i z chęcią odpowiadali na zadane pytanie, a za poprawną odpowiedź dawany był mały poczęstunek.
 
Dnia 10 marca 2023 w naszym liceum odbyło się z spotkanie z p. Ireneuszem Hoffmanem -dyrektorem banku PKO w Bystrzycy Kłodzkiej w ramach realizacji projektu „Złote Szkoły NBP”.Nasz gość i ekspert opowiedział nam o organizacji systemu bankowego.Wyjaśnił nam czym jest ekonomia oraz jakie są jej wskaźniki. Poruszony został między innymi temat taki jak szeroko pojemna ekonomia którą Pan Ireneusz Hoffman  porównał do okrętu na morzu.Nasz gość wyjaśnił nam również czym jest wskaźnik „Consumer Price Index” (CPI).Porozmawialiśmy również ma temat produktu krajowego brutto (PKB) oraz co tak właściwie nam daje. Cała grupa była zaangażowana w przedsięwzięcie, a Ci najbardziej aktywni otrzymali nagrody niespodzianki. Szczególnie wyróżniał się @Filip Żmudziński, który chętnie dyskutował na temat podatków, inflacji oraz stabilnym poziomie cen. Dyrektor banku opowiedział nam również o tym, w jaki sposób inflacja kształtowała się w ostatnich latach, jak zmieniały się ceny produktów w czerwcu 2022 oraz w jaki sposób banki mogą walczyć z inflacją. Przedstawił nam również wykres zmian stóp referencyjnych NBP oraz wykres „Stopa procentowa vs inflacja”. Przedstawione nam również zostało dlaczego deflacja wbrew pozorom jest równie niebezpiecznym zjawiskiem, po co obniża się i podwyższa stopy procentowe oraz jak pandemia wpłynęła na Polską gospodarkę. Ujrzeliśmy również wykresy przestawiające inflację na przestrzeni ostatnich 20 lat. W bardzo przejrzysty sposób zostało przedstawione pojęcie indeksu oraz do czego on służy. Interesujące było również porównanie PKB krajów poprzez skrajne obrazki. Zostały pokazane zalety i wady kapitalizmu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali Pana Ireneusza Hoffmana. Wiele trudnych tematów przedstawione  zostało w sposób prosty i zrozumiały, bez trudnych definicji. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z klas I a ,II a , III a LO o profilu matematyczno-fizycznym oraz biologiczno-chemicznym. 
 

Wykład

Dnia 9 marca 2023 w Liceum odbył się wykład dla seniorów dotyczący Banku Centralnego przygotowany przez ambasadorów projektu „Złote Szkoły NBP”. Dzięki naszym koordynatorom Starsi Państwo dotarli do nas bezpiecznie, jak i na czas. Seniorzy dowiedzieli się oni między innymi czym jest bank centralny, gdzie się znajduje oraz jakie są jego modele. Ambasadorzy opowiedzieli również o funkcjach pełnionych przez Narodowy Bank Polski oraz przedstawili jego krótką historię. Pan Daniel Kruk, który towarzyszył uczniom przez cały wykład, opowiadał również o obecnej sytuacji, którą sami seniorzy mogli odczuć. Uczestnicy wykładu poznali strukturę zatrudnienia w Banku Centralnym oraz role jakie pełnią niektórzy z pracowników. Pod koniec wykładu jeden z ambasadorów przedstawił kilka ciekawostek oraz zadał parę pytań, na które emeryci bardzo chętnie odpowiadali i dyskutowali na ich temat. Seniorzy wydali się zainteresowani wykładem i pomimo trudnego tematu dowiedzieli się mnóstwa informacji, które z pewnością są dla nich użyteczne”

 

Warsztaty

Złote Szkoły NBP-7.02.2023 odbyły się kolejne warsztaty związane z projektem. Zajęcia zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr1 przez Drużynę Ambasadorów w składzie ( Aleksander Jadwisińczak, Wiktoria Rosenbeiger, Aleksandra Raczkowska oraz Filip Żmudziński).

Udział wzięli uczniowie z klasy 6a.
Temat: Zadania i możliwości Banku Centralnego widziane oczami dzieci.

Warsztaty przygotowane zostały w pełni przez uczniów z klas licealnych, dostosowane do poziomu uczestników. Na spotkaniu odbyło się wiele aktywności w grupach. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli prezentację, film edukacyjny w formie kreskówki oraz uczestniczyli w dyskusji. Podsumowaniem warsztatów było wypełnienie karty pracy oraz wspólne wyciągnięcie wniosków związanych z tematyką banku i bankowości.
Opiekunem była Pani Sylwia Pierzchała-Ryznar.

 

 

Data dodania: 2024-04-24 21:57:39
Data edycji: 2024-04-24 22:02:30
Ilość wyświetleń: 48

Programy i projekty

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej